KONKURS RECYTATORSKI
28.03.2025527 marca w Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szelkowie Starym odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku tytuły poezji uczestnicy konkursu czerpali z twórczości Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej i Antoniego Słonimskiego. Recytowali uczniowie z trzech kategorii wiekowych: klasy IV-VI, klasy VII-VIII i uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu makowskiego. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Olga Banasiak z II LO oraz Anna Chmielińska i Michalina Mamińska z III LO. Nasze uczennice dokonały wyboru niełatwych utworów, jednak zaprezentowały wysoki poziom wykonania i ciekawą interpretację recytowanych wierszy. Nasze reprezentantki okazały się bezkonkurencyjne, ponieważ Ania Chmielińska zajęła I miejsce, a Olga Banasiak III w kategorii szkół ponadpodstawowych. Dziewczyny gratulujemy Wam sukcesu!
I SESJA MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU
27.03.2025225 marca odbyła się I Sesja Młodzieżowej Rady Powiatu Makowskiego, tym samym rada ta rozpoczęła swoją działalność. To wyjątkowy dzień pełen emocji, nadziei i motywacji do działania!
Uroczystą sesję otworzył Przewodniczący Rady Powiatu- Dariusz Wierzbicki.
15 młodych przedstawicieli ze szkół powiatu makowskiego przyjęło swoje mandaty, odbierając zaświadczenia z rąk Wicestarosty i Przewodniczącej Powiatowej Komisji Agnieszki Dąbrowskiej- Kot. Przypominamy, że naszą szkołę w radzie reprezentują: Kaja Goś z II LO i Szymon Krajewski z klasy II TA. To dopiero początek ich inspirującej przygody! Trzymamy kciuki za Młodzieżową Radę Powiatu Makowskiego i czekamy na ich pierwsze działania!
Źródło: Facebook Powiatu Makowskiego
DRZWI OTWARTE SZKOŁY
27.03.20251225 marca w Zespole szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu odbyło się wyjątkowe wydarzenie promujące naszą placówkę. W spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z różnych szkół podstawowych, w tym z Krasnosielca, Płoniaw, Chodkowa, Raków, Sypniewa, Amelina oraz Gąsewa. Promocję naszej szkoły wspierali starosta Mirosław Augustyniak i wicestarosta Agnieszka Dąbrowska-Kot, którzy postanowili towarzyszyć nam w tym ważnym dla szkoły wydarzeniu. Podczas promocji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertą naszej szkoły, jej osiągnięciami oraz atmosferą, jaka w niej panuje.
Program obejmował prezentacje multimedialne, występy naszych zdolnych uczniów, a także różnorodne warsztaty tematyczne. Goście mogli zobaczyć, jak wygląda codzienne życie w szkole, poznać nauczycieli oraz uczniów, a także wziąć udział w przygotowanych dla nich atrakcjach. To wydarzenie pokazało, że szkoła w Krasnosielcu to miejsce pełne kreatywności i zaangażowania. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności, a nauczyciele chętnie odpowiadali na pytania i dzielili się swoją wiedzą. Dzięki temu młodzież mogła lepiej poznać szkołę oraz jej ofertę edukacyjną. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie!
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
24.03.20251324 marca to rocznica insurekcji kościuszkowskiej, a w naszej szkole uroczysty dzień patrona- Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji dyrektor szkoły Tomasz Olkowski wygłosił przemówienie okolicznościowe, a w nim nawiązał do postaci Tadeusza Kościuszki jako bohatera, który jest ponadczasowym autorytetem. Szczególnego znaczenia nabiera to we współczesnych czasach, gdzie nasza uwagę szybciej skupia smartfon niż bohater pokroju Kościuszki.
Część artystyczną zaprezentowali uczniowie klasy II LO pod kierownictwem wychowawczyni Joanny Kraszewskiej. Na koniec dyrektor szkoły i pani Anna Drejko wręczyli nagrody drużynom klasowym wyróżnionym w konkursie wiedzy o patronie szkoły.
DZIEŃ SZCZĘŚCIA
20.03.2025Międzynarodowy Dzień Szczęścia
Dziś świętujemy to, co daje nam radość – małe i wielkie chwile szczęścia!
Co sprawia, że się uśmiechacie? Dlaczego bycie szczęśliwym i umiejętność czerpania radości z drobnych rzeczy, są tak ważne w naszym życiu nawet wtedy, gdy nie jest ono idealne? Nauka o szczęściu głosi, że bycie szczęśliwym to nasz wybór. Tylko od nas zależy, czy w szarej i często męczącej codzienności znajdziemy małe powody do radości i przekujemy je w uczucie szczęścia. Dlaczego warto postawić na szczęście?
#Bycie szczęśliwym chroni przed infekcjami
Nie chodzi o to, że szczęście wyleczy chorobę, ale szczęśliwi ludzie w naturalny sposób uczestniczą w zdrowszych czynnościach. Mają skłonności do aktywności fizycznej, kontrolowania wagi, angażowania się w różne zajęcia, rzadziej sięgają po używki. Kilka lat temu przeprowadzono badanie na grupie 350 ochotników, których wystawiono na działanie wirusa przeziębienia. Przez następne dwa tygodnie ich zadaniem było zapisywanie pozytywnych emocji. Ci, którzy mieli ich najwięcej, rzadziej zachorowali.
#Szczęście redukuje stres
Kiedy ludzie są zestresowani, w ich organizmie rośnie poziom kortyzolu. Ten organiczny związek chemiczny w dużych ilościach powoduje problemy zdrowotne: podwyższa ciśnienie krwi, osłabia mięśnie, prowadzi do wahań nastroju. Z drugiej strony, badania pokazują, że kiedy jesteśmy szczęśliwi - poziom ten spada. Jeśli prowadzisz stresujący tryb życia, znajdź czas na rzeczy, które dają Ci radość.
#Szczęście poprawia pracę serca
Te dane warto wziąć sobie do serca! Szczęście może obniżyć ryzyko chorób naszego najważniejszego mięśnia, od 13 -26 procent! Działa nie tylko prewencyjnie, ale także w realny sposób potrafi "naprawić" to, co w sercu się psuje. W 2008 roku amerykańscy naukowcy przebadali 76 pacjentów z podejrzeniem choroby wieńcowej. W dniach, w których pacjenci oceniali siebie jako szczęśliwych, testy wykazały zdrowsze parametry pracy serca.
#Szczęśliwi budują trwalsze związki
Okazuje się, że istnieje silny związek między szczęściem a satysfakcją w małżeństwie. Ludzie okazujący więcej radości są bardziej tolerancyjni i bardziej zadowoleni z partnera. Podobnie jak dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi, szczęście i dobre małżeństwo napędzają się nawzajem.
#Szczęście wyzwala większą produktywność w pracy
Nie od dziś wiadomo, że zadowolony/szczęśliwy pracownik, to bardziej wydajny pracownik. Z badań wynika, że takie osoby biorą mniej dni wolnych od pracy, mniej dni chorobowego i mogą być nawet o 12 procent bardziej produktywni. Szczęśliwi ludzie wykazują się też lepszymi umiejętnościami w rozwiązywaniu problemów, co w miejscu pracy jest niezbędne.
#Szczęśliwi są bardziej kreatywni
Osoby szczęśliwe są nie tylko bardziej produktywne w pracy, ale też o wiele bardziej kreatywne! Badania pokazują związek między radością a otwartością na nowe wyzwania, pomysły i doświadczenia. Ludzie myślący pozytywnie są w stanie dostrzec więcej możliwych rozwiązań problemów.
#Szczęście sprawia, że jesteśmy bardziej hojni
Na łamach Journal of Happiness Studies ukazały się wyniki badań, w których naukowcy poprosili połowę 51-osobowej grupy, aby przypomniała sobie, kiedy ostatnio wydała 20 lub 100 dolarów na coś dla siebie. Druga połowa miała pomyśleć, kiedy wydali taką gotówkę dla kogoś innego. Członkowie obu grup mieli zapisać jak się w każdej z tych sytuacji czuli. Okazało się, że więcej radości odczuwali ci, którzy kupili coś dla kogoś innego, a nie dla siebie.
O tym, czym jest szczęście, filozofowie, psycholodzy, duchowi przywódcy dyskutują od tysięcy lat. Poczucie bezpieczeństwa, zdrowie, rodzina i przyjaciele, sukces zawodowy, udany związek - wszystko to idzie w parze z poczuciem szczęścia, ale to co uszczęśliwi jedną osobę, może nie działać na kogoś innego.
Dlatego warto pamiętać, że ,,szczęście nie jest czymś, co przychodzi do nas gotowe. Ono przychodzi z naszych własnych działań" (Dalajlama). Miejcie wpływ na swoje życie i bądźcie szczęśliwi!
psycholog szkolny Anita Jankowska
SPOTKANIE NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA W GOSPODARSTWIE ROLNYM
20.03.2025Klasa II TA wzięła dziś udział w spotkaniu z pracownikami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Makowa Mazowieckiego. Tematem spotkania były zagrożenia obecne w gospodarstwach rolnych i to, jak ich uniknąć. Problem ten został pokazany na podstawie gry edukacyjnej i powiązanych tematycznie filmów.
PIERWSZE SPOTKANIE MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU
20.03.20255Akcja Integracja!
Wybrani radni do Młodzieżowej Rady Powiatu Makowskiego spotkali się z Wicestarostą Agnieszką Dąbrowską- Kot, by lepiej się poznać przed pierwszą sesją!
To był czas na rozmowy o planach, pomysłach i wyzwaniach , które przed nimi stoją. Nie zabrakło także okazji do podzielenia się obawami – bo razem łatwiej je przezwyciężyć!
To dopiero początek wspólnej pracy na rzecz młodzieży w powiecie makowskim. Trzymajcie kciuki i śledźcie nasze działania!
Źródło: strona internetowa Powiat Makowski
KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY
18.03.202513Za nami tegoroczny konkurs wiedzy o patronie szkoły, w którym udział wzięli uczniowie wszystkich klas. Uczestnicy zmagali się z różnorodnymi zadaniami dotyczącymi życiorysu Tadeusza Kościuszki oraz wiedzy o wydarzeniach historycznych z okresu działalności tego bohatera. Zwycięzców wyłoniliśmy szybko. Tymczasem reprezentanci trzech klas walczyli o kolejne miejsca w dogrywce. Finalnie mamy takie wyniki konkursu:
miejsce I- klasa IV LO
miejsce II- klasa V TA
miejsce III- klasa II TA
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w zmaganiach.
TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
18.03.202514 marca 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Młynarzach odbyły się XLVII Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”.
W eliminacjach powiatowych wzięli udział zwycięzcy z etapu zmagań gminnych, którzy rywalizowali w trzech grupach wiekowych:
I grupa – szkoły podstawowe, klasy I–IV,
II grupa – szkoły podstawowe, klasy V–VIII,
III grupa – szkoły ponadpodstawowe.
Po przeprowadzeniu części pisemnej i ustnej wyłoniono zwycięzców. Uczeń naszej szkoły- Aleksander Drewelus z klasy IV LO zajął trzecie miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Serdecznie gratulujemy!
WYBORY DO MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU
12.03.20259Dziś w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu Makowskiego!
Komisja wyborcza w składzie: przewodniczący- Artur Sołtysiński, członkinie: Weronika Grabowska i Aleksandra Kuprajtys czuwała nad przebiegiem wyborów, które przebiegły bardzo sprawnie. Z dumą informujemy, że dwoje naszych uczniów - Szymon Krajewski – z klasy II TA i Kaja Goś – z II LO zostało wybranych do Młodzieżowej Rady Powiatowej i będzie w niej reprezentować naszą społeczność szkolną! Gratulujemy zwycięzcom i życzymy im owocnej pracy na rzecz młodzieży w naszym powiecie!
UROCZYSTE PODSUMOWANIE KONKURSU „ORTOGRAFIA NA MEDAL”
11.03.2025W Publicznej Szkole Podstawowej im. A. Gołasia w Płoniawach- Bramurze odbyło się dziś uroczyste podsumowanie X- jubileuszowej - edycji Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal” na etapie powiatowym. Tę kameralną uroczystość swoją obecnością zaszczycili patroni przedsięwzięcia: starosta powiatu makowskiego- Mirosław Augustyniak i wicestarosta- Agnieszka Dąbrowska- Kot oraz przedstawiciele władz lokalnych: wójt gminy Płoniawy- Bramura Jakub Dudek i zastępca wójta Anna Jastrzębska.
Podczas spotkania wręczono nagrody zwycięskim i wyróżnionym w konkursie uczniom, którzy w zmaganiach ortograficznych okazali się najlepsi. Przypominamy, że nasza uczennica- Natalia Płuciennik z klasy III LO otrzymała wyróżnienie w kategorii szkół ponadpodstawowych.
DZIEŃ KOBIET
11.03.20258W naszej szkole radośnie świętowaliśmy Dzień Kobiet, organizując wyjątkową Familiadę. W zabawie wzięły udział zarówno uczennice, jak i nauczycielki, rywalizując w duchu zdrowej konkurencji i świetnej zabawy. Atmosfera była pełna śmiechu, emocji i pozytywnej energii. Wszystkie drużyny wykazały się sprytem i wiedzą. Był to niezapomniany dzień, który podkreślił, jak ważne są w naszej społeczności szkolnej wszystkie kobiety, zarówno te uczące, jak i te uczące się!
UCZNIU! ZADBAJ O SIEBIE I SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ
06.03.2025Jeśli jesteś osobą świadomą tego, kim jesteś i jak wpływasz na swoje życie- przeczytaj tę broszurę! Dowiesz się z niej, jak świadomie korzystać z dostępnych form wsparcia, gdy znajdziesz się w sytuacji wymagającej bezpłatnej pomocy prawnej lub chcesz lepiej zrozumieć swoje prawa, np. obywatelskie.
Zobacz, jak działa System Nieodpłatnej Pomocy. Broszura zawiera m.in.:
podstawowe informacje o Systemie Nieodpłatnej Pomocy oraz mediacji,
wskazówki dotyczące uzyskania pomocy prawnej,
przykłady spraw, w jakich można uzyskać wsparcie w punktach Nieodpłatnej Pomocy
Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego,
zagadnienia dotyczące problemów, które mogą dotyczyć osób poniżej 18 roku życia.
Broszurę znajdziecie tutaj:
KAMPANIA KANDYDATÓW DO MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU
06.03.2025Trwa kampania wyborcza do Młodzieżowej Rady Powiatu Makowskiego. Tak prezentują się nasi kandydaci:
2
ROZSTRZYGNIĘCIE X POWIATOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO
06.03.2025Do X Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Ortografia na medal” pod patronatem Starosty Makowskiego przystąpiło 57 uczestników z 15 szkół powiatu makowskiego, w tym 9 osób z w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Naszą placówkę na tym etapie konkursu reprezentowała zwycięska trójka szkolnej edycji konkursu: Anna Chmielińska, Natalia Płuciennik i Adam Benbenko.
5 marca 2025 r. komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Uczennica klas III Liceum Ogólnokształcącego Natalia Płuciennik została wyróżniona w swojej kategorii- szkół ponadpodstawowych. Gratulujemy sukcesu!
KAMPANIA WYBORCZA!
05.03.2025Kampania wyborcza rozpoczęta!!!
Oto oficjalna lista kandydatów do Młodzieżowej Rady Powiatu Makowskiego!
Przypominamy, że wybory odbędą się 12 marca 2025.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
28.02.2025Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 r. tradycję AK. Aresztowano ich w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 r. Przeszli wyjątkowo barbarzyńskie śledztwo.
Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku.
(źródło: Instytut Pamięci Narodowej)
SPOTKANIE UCZNIÓW Z PRZEDSTAWICIELAMI UCZELNI WYŻSZEJ
28.02.20251Dzisiaj- 28 lutego 2025 roku- uczniowie klas maturalnych i III LO wzięli udział w spotkaniu z kolejnymi przedstawicielami uczelni wyższej, w której mogliby w najbliższej przyszłości rozpocząć edukację. Tym razem byli to reprezentanci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. Przedstawicielki tej szkoły zachęcały do przyjrzenia się kierunkom, które proponuje uczelnia i oczywiście korzyściom z nich wynikającym. Placówka ta zapewnia studia licencjackie, inżynierskie oraz magisterskie na wydziałach: Inżynierii i Ekonomii, Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych, a także Nauk Technicznych i Społecznych.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://pansim.edu.pl/
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie