• NARODOWE CZYTANIE

11.09.2023

W tym roku miała miejsce 12 już edycja akcji zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego „Narodowe Czytanie”.  Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne do tegorocznego odczytu wybrano pozytywistyczną powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W przeszłości książkę tę chwalono m.in. za sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Być może współcześnie również spełniła ona swoją funkcję, gdyż w czasach rozwoju wszelakich technologii informacyjnych nieliczni z nas dobrowolnie sięgają do literatury pięknej.

W tym roku w naszej szkole po raz pierwszy przeprowadziliśmy tę akcję nie w sobotę, w czasie rzeczywistym przeznaczonym dla spotkania, ale w piątek,  tuż przed południem. O godzinie 11.00 na holu głównym wszyscy nasi uczniowie i nauczyciele zgromadzili się, by wysłuchać odczytu wybranych fragmentów „Nad Niemnem”. Do osób, które umiliły nam czas lekturą powieści Elizy Orzeszkowej należeli: Anna Chmielińska, Michalina Mamińska, Daria Wilga, Zuzanna Goceł, Zuzanna Jastrzębska i Karolina Zduńczyk z klasy II LO, Michalina Brakoniecka z klasy I TA, Aleksandra Kuprajtys i Paulina Rykaczewska z III LO oraz Karolina Mizerek, Krzysztof Daliga i Wiktoria Skrobecka z klasy IV LO. Wymienionym uczniom tym bardzo dziękuję za zaangażowanie w realizację tej społecznej akcji.

Beata Grabowska

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

04.09.2023

Jesień i rozpoczęcie roku szkolnego to nowa przygoda, która dla każdego ucznia zaczyna się wraz z początkiem września. W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu ten niezwykle ważny dla całej społeczności szkolnej dzień rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym w Krasnosielcu. Następnie uczniowie spotkali się w murach szkolnych. Uroczystość poprowadził pan dyrektor Tomasz Paweł Olkowski. Po powitaniu nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów pan dyrektor poinformował o zmianach w kadrze pedagogicznej. Szczególnie ciepłe słowa powitania skierował do nowych uczniów, którzy podjęli decyzję o nauce w naszej szkole. Nie zabrakło również refleksji związanych z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej. To bardzo ważne, by właśnie w takiej chwili pamiętać o ludziach, którzy za Polskę przelali krew i zaznaczyć, że ich trud nie był daremny. Jesień i rozpoczęcie roku szkolnego to nowa przygoda, która dla każdego ucznia zaczyna się wraz z początkiem września. W Zespole Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu ten niezwykle ważny dla całej społeczności szkolnej dzień rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym w Krasnosielcu. Następnie uczniowie spotkali się w murach szkolnych. Uroczystość poprowadził pan dyrektor Tomasz Paweł Olkowski. Po powitaniu nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów pan dyrektor poinformował o zmianach w kadrze pedagogicznej. Szczególnie ciepłe słowa powitania skierował do nowych uczniów, którzy podjęli decyzję o nauce w naszej szkole. Nie zabrakło również refleksji związanych z 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej. To bardzo ważne, by właśnie w takiej chwili pamiętać o ludziach, którzy za Polskę przelali krew i zaznaczyć, że ich trud nie był daremny.